Orkiestra ze Zdziłowic w Ambasadzie! 14-15.04
Zdzilowice

fot. za stroną janowlubelski.pl

Ambasada Muzyki Tradycyjnej zaprasza na intensywne dwudniowe warsztaty tradycyjnej muzyki orkiestrowej z Lubelszczyzny.

Zajęcia poprowadzą muzycy z Orkiestry dętej ze Zdziłowic: Eugeniusz Skrzypek (kapelmistrz), Henryk Pizoń, Zenon Niesciur, Józef Kędziora, Lech Ciszek, Grzegorz Dzirba, Janusz Wnuk, Jan Woś, Stanisław Rakuś, Józef Sosnówka, Henryk Pudło.

Warsztaty przeznaczone są dla osób grających na klarnecie, saksofonie, sakshornie, trąbce, puzonie, tubie, flecie poprzecznym oraz innych instrumentach dętych, zainteresowanych poznaniem unikatowego stylu, repertuaru i specyfiki gry w tradycyjnej orkiestrze dętej. Wymagana jest umiejętność grania ze słuchu lub czytania nut.

Zajęcia będą prowadzone w podgrupach (sekcjach):
– instrumenty dęte drewniane,
– trąbki/kornety,
– pozostałe instrumenty dęte blaszane.

Moderatorzy sekcji: Jakub Zimończyk, Karol Majerowski, Filip Majerowski.


Program

sobota [14/04/2018]
13:00—15:30 — warsztaty
15:30—17:30 — przewidywana przerwa regeneracyjna
17:30—19:00 — warsztaty

niedziela [15/04/2018]
11:00—14:00 — warsztatyZGŁOSZENIA & ZASADY UCZESTNICTWA

Koszt uczestnictwa: 60 zł
Rezerwacja miejsca odbywa się na podstawie rejestracji w formularzu zgłoszeniowym oraz wpłaty na konto. Więcej informacji o zasadach uczestnictwa znajduje się w formularzu zgłoszeniowym. Liczba miejsc jest ograniczona.

Wpłaty prosimy kierować na rachunek:
95 1140 1977 0000 5851 3300 1014
Stowarzyszenie Dom Tańca
ul. Białobrzeska 62/64 m. 4, 02-325 Warszawa

z dopiskiem "udział w warsztatach — Orkiestra ze Zdziłowic".Zapraszamy również na sobotnią potańcówkę po warsztatach!


Orkiestra Dęta ze Zdziłowic powstała w 1932 roku przy jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej. Założył ją Józef Dudka po powrocie z wojska, w którym, jako dobry skrzypek, szybko nauczył się gry na instrumentach dętych. W latach 40-tych prowadzenie orkiestry przejął jego syn Bronisław, który podczas służby wojskowej grał na trąbce w Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Pozostali synowie Józefa - Leon i Tadeusz - również byli członkami zdziłowickiej orkiestry. Jako że wszyscy bracia równolegle grali w słynnej w regionie kapeli Dudków, lubelska muzyka skrzypcowa przenikała do repertuaru orkiestry, dzięki czemu również dziś znaleźć w nim można tradycyjne podróżniaki, oberki czy polki. Uzupełniają go również marsze, fokstroty, walczyki czy tanga, a tę różnorodność stylów łączy taneczny mianownik, gdyż – jako jedna z nielicznych w kraju – orkiestra ze Zdziłowic wciąż grywa na potańcówkach czy weselach. Zespół można było usłyszeć m.in. na Jarmarku Jagiellońskim i Festiwalu Kody w Lublinie czy Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, uczestniczył również w spektaklu „Orszak weselny/Żałobny rapsod“ Jacka Hałasa i Darka Błaszczyka. Orkiestra nagrała cztery płyty: „A.D. 2004”, „Na Ludowo” oraz dwie z kolędami i pastorałkami.
Od kilkunastu lat kapelmistrzem jest Eugeniusz Skrzypek. Z początku uczył się on gry na klarnecie od ojca, który również grał w orkiestrze ze Zdziłowic, następnie od kapelmistrza Bronisława Dudki, którego bezpośrednio zastąpił w tej roli. Grywał również w wojsku w Szczecinie w orkiestrze garnizonowej oraz okazjonalnie w innych orkiestrach czy kapelach dętych. Jego styl jest unikatowy, ale bardzo charakterystyczny dla klarnecistów tradycyjnych lubelskich orkiestr, pełen improwizowanych ozdobników, poruszający się często w najwyższych rejestrach skali instrumentu.

Aktualny skład orkiestry

Klarnety: Eugeniusz Skrzypek, Henryk Pizoń
Trąbki: Zenon Niesciur, Józef Kędziora, Lech Ciszek
Sakshorny tenorowe: Grzegorz Dzirba, Janusz Wnuk
Sakshorny altowe: Jan Woś, Stanisław Rakuś
Bas: Józef Sosnówka
Bęben: Henryk Pudło

Muzycy – moderatorzy zajęć

Filip Majerowski - puzonista. Pochodzi z wielkopolskiego Wolsztyna, obecnie mieszka w Warszawie. Współtwórca zespołu We Call It a Sound grającego muzykę alternatywną i folkową, z którym wydał 4 albumy. Od kilkunastu lat również muzyk Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej, z którą zagrał setki koncertów i przemarszów. Puzonista w Orkiestrze Tanecznej Bonanza, która gra tradycyjną muzykę miejską a od niedawna także twórca i kapelmistrz nowopowstałej Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej, która zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnego repertuaru roztoczańskich orkiestr dętych. Interesuje się muzyczną tradycją zarówno Roztocza, jak i rodzimej Wielkopolski.

Karol Majerowski - trębacz. Pochodzi z wielkopolskiego Wolsztyna, obecnie mieszka w Poznaniu. Współtwórca zespołu We Call It a Sound, grającego muzykę alternatywną i folkową, z którym wydał 4 albumy. Od kilkunastu lat również muzyk Powiatowej Wolsztyńskiej Orkiestry Dętej, z którą zagrał setki koncertów i przemarszów. Trębacz w kapeli Przodki, wykonującej tradycyjną muzykę regionów kaliskiego i sieradzkiego. Interesuje się muzyczną tradycją zarówno Roztocza, jak i rodzimej Wielkopolski.

Jakub Zimończyk – pochodzący z Otwocka harmonista i klarnecista, obecnie mieszkający w Warszawie. Przez kilka lat muzyk kapeli Zawołany Skład Weselny, wykonującej tradycyjną muzykę radomską. Założyciel i harmonista Orkiestry Tanecznej Bonanza, grającej tradycyjną muzykę miejską. Od niedawna także klarnecista nowopowstałej Warszawsko-Lubelskiej Orkiestry Dętej, która zajmuje się rekonstrukcją tradycyjnego repertuaru roztoczańskich orkiestr dętych. Interesuje się muzyczną tradycją Radomszczyzny, Roztocza a także międzywojennej Warszawy.

Realizatorzy wydarzenia

pomysł: Filip Majerowski
koordynacja: Filip Majerowski, Dorota Murzynowska, Marcin Żytomirski
Warsztaty muzyki tradycyjnej odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca
„Szkoła mistrzów tradycji”.

Program skierowany jest do polskich instytucji zajmujących się kultywowaniem rodzimej tradycji muzycznej oraz do artystów muzyków ludowych. Program nawiązuje do, rozpowszechnionej w wielu krajach o rozwiniętej kulturze muzycznej, idei podtrzymywania lokalnych tradycji muzycznych, w tym tradycyjnych technik wykonawczych związanych z grą i ze śpiewem.

Program polega na organizowaniu przez instytucje i organizacje społeczne warsztatów w trakcie których artyści muzycy ludowi przekazują umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie gry na instrumentach i śpiewu.


•••

Domek nr 3/20 przy ul. Jazdów jest wykorzystywany na cele kulturalno-społeczne przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” dzięki pomocy Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicy Śródmieście.
Content ©
Theme Design By SeriArt.net    Powered By Php-Nuke

=admin=

strona główna